30 تیر

۴+۱ علت اصلی نارسایی باتری یو پی اس

خرابی باتری یو پی اس یکی از مجرمان پیشرو در اکثر موارد فاجعه یو پی اس است. اما به دلیل آسیب پذیری باتری وشکست زودرس، شما نباید ناراحت شوید. ما قصد داریم در این مقاله پنج علت برتر شکست باتری و همچنین نحوه جلوگیری از آن را توضیح دهیم.

باتری های یو پی اس دستگاه های الکترو شیمیایی هستند که توانایی ذخیره و تحویل قدرت آن هآ به آرامی با گذشت زمان از بین می رود. مهم نیست که چقدر باتری خود را حفظ، ذخیره و استفاده می کنید، زمانی که به پایان عمرشان رسیده اند نیاز به جایگزینی دارند.
طول عمر یک باتری اسید سرب (VRLA) با استاندارد سوپاپ 3 تا 5 سال است. با این حال، تعدادی از عوامل زیست محیطی، شیمیایی و کاربری که می توانند عمر باتری را تحت تأثیر قرار دهند، وجود دارد. اینها اشتباهات اولیه هستند که برای جلوگیری از خرابی باتری و استفاده از بیشترین عمر باتری UPS نوشته ایم

فاکتورهایی که سبب خرابی باتری می شوند

هیچ کاری برای جلوگیری از رسیدن به پایان عمر مفید باتری نمیتوان انجام داد. با این حال، اجتناب از اشتباهات زیر می تواند به افزایش حداکثر عمر مفید اطمینان کمک کند.

  1. ذخیره سازی ضعیف از باتری های استفاده نشده – حتی زمانی که یک باتری بی فایده است و از آن استفاده نمیکنید، عمر آن شروع به کاهش می کند. به همین دلیل است که باتری های اسید سرب به طور خودکار مقدار کمی انرژی را تخلیه می کنند.

برای طولانی شدن عمر ذخیره باتری یو پی اس ، توصیه می کنیم هر 3 تا 4 ماه جای آن را عوض کنید . اگر نه،
شما می توانید ظرف مدت شش ماه از دست دادن ظرفیت دائمی باتری و از بین رفتن آن را ببینید. با قرار دادن باتری در دمای 50 درجه فارنهایت (10 درجه سانتیگراد) یا کمتر، می توانید مدت زمان ذخیره سازی باتری مورد استفاده خود را نیز طولانی تر کنید

.

2. دمای محیط بالا – ظرفیت هر باتری بر اساس دمای محیط 77 درجه فارنهایت (25 درجه سانتیگراد) است. هر گونه تغییر، اما به ویژه افزایش درجه حرارت، می تواند بر عملکرد و طول عمرباتری تاثیر گذارد. به عنوان یک قاعده کلی، برای هر 15 درجه فارنهایت بالاتر از دمای توصیه شده، عمر مورد انتظار باتری 50 درصد کاهش می یابد.
چک کردن تعمیرات معمول می تواند به تشخیص نقاط حرارتی و تأیید هوای مناسب کمک کند.

3. بیش از دوچرخه سواری – پس از اینکه یک یو پی اس در زمان قطع برق باتری کارکند، باتری برای استفاده در آینده، یک رویداد به نام چرخه تخلیه است. هنگامی که یک باتری نصب شده است، آن را در 100 درصد از ظرفیت امتیاز خود است. با این حال، هر تخلیه و شارژ مجدد آن باعث کاهش ظرفیت باتری میشود.

4. ولتاژ شناور نامناسب – هر سازنده باتری محدوده ولتاژ شارژ را برای طراحی سلول خود مشخص می کند. اگر یک باتری به طور مداوم در خارج از این پارامترها شارژ شود، می تواند باعث آسیب جدی شود.

شارژ کم یا ولتاژ پایین می تواند بلورهای سولفات را بر روی صفحات باتری ایجاد کند.
در نهایت این کریستال ها سخت تر می شوند و ظرفیت موجود در باتری را در طول زمان کاهش می دهند.

شارژ زیاد با ولتاژ شناور که بیش از حد بالا است، می تواند باعث ایجاد بیش از حد گازهای هیدروژن و اکسیژن شود و می تواند منجر به خشک شدن داخلی شود که یک بار شتاب می دهد و می تواند باعث فرار حرارتی شود که منجر به شکست و یا حتی آتش سوزی و انفجار می شود.

5. برنامه باطری نادرستباتری یو پی اس به طور خاص برای یو پی اس ساخته شده اند، همانطور که باتری های دیگر به طور خاص برای لوازم مربوطه ساخته شده اند. باتری های UPS برای ارائه میزان بسیار بالایی از انرژی برای یک مدت کوتاه، عموما تا 15 دقیقه ساخته شده اند.

برعکس، باتری های دیگر، مانند باتری های مخابراتی و رادیویی و… برای مدت زمان بیشتری طراحی شده اند، معمولا بین چهار تا هشت ساعت است. اگر یک برنامه مخابراتی با یک باتری UPS اجرا شود، باتری را مجبور می کند تا عمر طولانی تر از هدف مورد نظر خود را اجرا کند. این می تواند صفحات باتری را بیش از حد گرم کند و به شکست برسد.

شایع ترین حالت شکست یک باتری VRLA یک مدار باز است
اغلب ناشی از خشک کردن سلول است. سیستم های یو پی اس به طور معمول یک سیستم باتری متصل به SERIES دارند تا جریان بالا را به سیستم DC یو پی اس سیستم ارائه دهد. اگر یک سلول در یک رشته باز شود، جریان را در کل رشته خراب می کند. به طور خلاصه، تنها یک سلول باتری با شکست مواجه می شود که کل زیرساخت آن را کاهش می دهد.

چگونگی نظارت بر تعمیر و نگهداری یو پی اس به طور منظم

تعمیرات پیشگیرانه شامل بازرسی بصری، آزمایش ولتاژ باتری، اسکن حرارتی برای آزمایش شرایط داغ یا غیر طبیعی و تست مجدد گشتاور در اتصالات ترمینال باتری است. اگر آزمایشات هر گونه بی نظمی را نشان می دهد،
ما می توانیم تعیین کنیم که وضعیت چقدر بحرانی است و اگر جایگزین باتری باشد، منطقی است.

تعمیر و نگهداری باتری به طور منظم برای اطمینان از قابلیت اطمینان UPS شما حیاتی است. تعمیرات پیشگیرانه نه تنها به اتصالات کمک می کند و خوردگی را از بین می برد، بلکه می تواند قبل از اینکه با شکست مواجه شود، یک باتری ناسالم را شناسایی کند.
شما نمیتوانید باتری UPS خود را برای همیشه بسوزانید، اما با ذخیره سازی، مراقبت و تعمیر و نگهداری مناسب، می توانید طول عمر آن را افزایش دهید و قبل از فاجعه بار باتری را خراب کنید.

منبع : شرکت یو پی اس مکلسان