07 اسفند

عملکرد دکمه های مختلف اینورتر / دکمه های UPS،کلید سویچ برق

عملکرد دکمه های مختلف اینورتر

در مقاله های قبلی تعریف اینورتر و نحوه عملکرد آن را برای شما توضیح دادیم اما آیا میدانید که عملکرد دکمه های مختلف اینورتر چیست؟ اگر جواب شما نه است پس مقاله ما را دنبال کنید

اینورتر قدرت دستگاهی است که برای تبدیل جریان مستقیم باتری به جریان متناوب برای تهیه پشتیبان از وسایل مختلف در هنگام خرابی منبع برق استفاده می شود. بنابراین ، آن به عنوان یک منبع تغذیه بدون وقفه (UPS) عمل می کند تا وسایل را در صورت عدم وجود منبع الکتریسیته در حال کار نگه دارد.

اینورترهای برق برای مصارف خانگی ، اداری و صنعتی دارای امکان شارژر داخلی هستند که در صورت بازگرداندن برق خارجی ، می توانند باتری را شارژ کنند.

هر اینورتر دارای انواع مختلفی از دکمه ها است و سوئیچ ها را برای انجام کارهای مختلف طراحی می کند. بسته به ساخت اینورتر قدرت شما ، می توانید اطلاعاتی در مورد عملکرد آنهایی که در کتابچه راهنمای کاربر دارید پیدا کنید که به شما در استفاده صحیح از آن وسیله کمک می کند.

در زیر دستورالعملهای کلی در مورد قابلیت استفاده از دکمه ها و سوئیچ های مختلف که در مدل های مختلف اینورترهای قدرت پیدا می کنید آورده شده است. حال به عملکرد دکمه های مختلف اینورتر میپردازیم :

دکمه روشن / خاموش

عملکرد دکمه های مختلف اینورتر

عملکرد دکمه های مختلف اینورتر

این دکمه معمولاً در قسمت جلوی اینورتر برق است و به شما امکان می دهد تا اینورتر را مطابق با نیاز خود روشن یا خاموش کنید. در چنین دکمه ای نماد پاور را پیدا خواهید کرد که این دکمه را برای شما راهنمایی می کند. در حین انجام تعمیر و نگهداری باتری ها، تغییر آنها یا تمیز کردن اینورتر ، باید از این دکمه برای خاموش کردن آن استفاده کنید تا از احتمال برق گرفتگی جلوگیری شود.

دکمه تنظیم مجدد 

عملکرد دکمه های مختلف اینورتر

عملکرد دکمه های مختلف اینورتر

بسته به مدل و ساخت آن ، این دکمه را در قسمت پشتی یا جلوی اینورتر قدرت خواهید یافت. این دکمه باعث می شود که اگر به دلایلی با مشکلی مواجه شدید ، اینورتر برق را بازنشانی کنید ، خروجی را کوتاه کنید یا کار دیگری انجام دهید که منجر به فعال شدن حالت سفر اینورتر نیرو برای محافظت از مدار و دستگاه های متصل شده می شود.

دکمه نمایش

با این دکمه می تواند در صورت تمایل ، LCD اینورتر را روشن یا خاموش کند. این دکمه همچنین می تواند برخی از کارهای صفحه نمایش را در صورت طراحی به این صورت انجام دهد مانند نمایش نرخ شارژ ، ولتاژ ورودی و خروجی ، بار وسایل و سایر باتری های شارژ و …

 سوئیچ برد ولتاژ

این سوئیچ همچنین به عنوان سوئیچ دامنه Narrow-Wide معروف است و از آن برای تنظیم دامنه ولتاژ ورودی استفاده می شود که اینورتر قدرت در حالت خط (قدرت خارجی) کار می کند و سپس به حالت پشتیبان تغییر می کند.

به عنوان مثال ، شما یک اینورتر قدرت دارید که دامنه باریکی از 170 ولت تا 250 ولت دارد، اگر ولتاژ بالاتر از 170 ولت و پایین تر از 250 ولت باشد، به پشتیبان گیری از باتری ها انتقال نمی یابد.

اگر ‘طیف گسترده ای’ انتخاب شود که ظاهراً برای 110 ولت تا 260 ولت طراحی شده باشد ، اینورتر قدرت تا زمانی که قدرت خارجی در دسترس باشد به حالت پشتیبان تغییر نخواهد کرد و ولتاژ بالاتر از 110 ولت و پایین تر از 260 ولت است.

در هنگام استفاده از ژنراتور برقی مفید است یا در مورد پایداری ولتاژ اصلی منبع برق مشکل دارید. اطمینان حاصل کنید که هنگام اتصال وسایل الکترونیکی حساس مانند رایانه ، تلویزیون و غیره حالت باریک را انتخاب کنید زیرا حالت باریک سوئیچ را به مرور زمان از منبع تغذیه خارجی به پشتیبان گیری از باتری ها کاهش می دهد.

سوئیچ نرخ شارژ

این سوئیچ به شما این امکان را می دهد که میزان شارژ کردن شارژر را برای باتری های متصل تنظیم کنید. اگر از باتری های بزرگتر یا باتری های کوچکتر استفاده می کنید. می توانید جریان شارژ را بر این اساس تنظیم کنید.

باتری های بزرگتر به جریان شارژ بیشتری نیاز دارند تا سریعتر شارژ شوند. باتری های کوچکتر را نباید با جریان شارژ بالاتر شارژ کرد زیرا این امر می تواند سریعتر آنها را خراب کند. از کتابچه راهنمای می توانید در مورد جریان شارژ مورد نیاز باتری ها استفاده کنید.


بیشتر بخوانید >>‌ 5 بهترین UPS برتر مورد نیاز شما در سال 2020


سوئیچ ولتاژ باتری

برخی از اینورترهای برق به گونه ای طراحی شده اند که می توانند از باتری های تک یا چندین باتری استفاده شوند. اینورترهای برق یا اتوماتیک هستند تا بتوانند تنظیمات لازم را در خود انجام دهند یا از شما بخواهند که ولتاژ باتری را از اینورتر برق تنظیم کنید تا عملکرد آن باشد.

اطمینان حاصل کنید که از ولتاژ باتری ها نحوه اضافه شدن آنها هنگام اتصال به سری آگاه هستید و تنظیمات مناسب را از اینورتر برق انتخاب می کنید.

سوئیچ ولتاژ ورودی / خروجی

بعضی از اینورترهای برق برای مصارف جهانی ساخته شده اند که می توانید از آنها در آمریکا استفاده کنید که ولتاژ استاندارد آنها 120 ولت است (+/- 10) یا می توانید از آنها در اروپا یا آسیا استفاده کنید که ولتاژ استاندارد 230 ولت است (+/- 10). ولتاژ ورودی/خروجی را با توجه به منطقه خود انتخاب کنید تا عملکرد اینورتر برق به درستی انجام شود. انتخاب نادرست ولتاژ می تواند به وسایل الکترونیکی آسیب برساند. بنابراین، در این مورد مراقب باشید.

منبع : شرکت یو پی اس مکلسان